Andakt
Logga in

Logga in

Användarnamn *
Lösenord *
Kom ihåg mig

vanligadagarVanliga dagar. Den grå vardagen. Det låter väldigt grått och trist och något som man verkligen inte vill vara i. Den grå vardagen. Vilket konstigt uttryck. Visst kan det finnas grå vardagar, men det gäller i så fall även helgdagar. I Mölndal, där jag bor, är det vid denna årstid många dagar som är grå av regn, dimma och dis. Men dessa vardagar som vi i folkmun kallar för “den grå vardagen”, är de inte egentligen helt vanliga dagar? Vad är det för fel på dem? Mina vardagar är helt annat än grå, De är fyllda med olika färger och känslor, men grå….verkligen inte. I min vardag ryms det glädje, tro, ilska, förundran, jäkt, tvivel, lugn och mycket mycket mer. En konstnär skulle säkert kunna gestalta det i många olika färger, men knappast grå.

Sommaren 2013 hörde jag sången “Vanliga dagar” av och med Maria Gustin Bergström. Sången tog tag i mig när jag hörde den. Det kändes som om den handlade om mitt liv och den verklighet som jag befann mig i. En del dagar rullar på och märks nästan inte. Andra dagar kan vara mer kämpiga där ens tålamod sätts på prov och man längtar tills dagen är slut för att hoppas på en ny, bättre dag. Det som blev tydligt för mig i sången “vanliga dagar” är att oavsett hur dagen är så är varje dag en gåva från Gud. Oavsett vilka färger som dagarna är fyllda med så är de en del av det liv jag lever. Min bön och vilja är att låta Gud finnas med i alla färger som finns i min dag. Ibland kan det vara svårt att vara tacksam över den dag man fått. Då kan det vara bra att, när man sitter på sängkanten på kvällen, skriva ner ett “tack” till Gud. Det kan vara något kort, t ex “tack för att det regnade mindre idag än igår” eller “tack för mina vänner”. Känslan att lägga huvudet på kudden när man avslutat dagen med en tackbön är väldigt skön.

Sofia Lundberg


Vanliga dagar när allt rullar på
vardagens lista är så lång.
Tiden försvinner lika fort som den kom,
jag förundras hur dagarna går.

Vanliga dagar när allt känns så lätt
allt liksom funkar av sig själv.
Tålamod, glädje är en grund för min dag,
ändå glad för små stunder av frid.

Är så tacksam för livet, alla dagar jag får
vet att allt är en gåva här för mig.
Vanliga dagar då timmarna går
vill jag leva i ljuset av Dig.

Vanliga dagar när allt känns så tungt.
Trötthet förlamar själens kraft.
Inget fungerar och stubinen är kort och
jag längtar till vilan Du ger.

Är så tacksam …..

Fyll mina dagar med närhet till Dig,
påminn mig vad Du har att ge.
Hjälp mig att minnas att Du går här bredvid,
Du som delar mitt liv som det är.

Är så tacksam…..

(Text och musik Maria Gustin Bergström)


Lyssna på låten på Spotify här: http://open.spotify.com/track/01FlG0tq1wI1Ld2SHHCpPF